انجمن نجوم ايران نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
نگارش یافته توسط خسرو جعفری زاده   
13 بهمن 1386 ساعت 19:47

انجمن نجوم ايران مؤسسه‌ای‌ غيرانتفاعی‌ است‌ که‌ به‌ منظور افزايش‌ و گسترش‌ فعاليت‌های‌ مربوط به‌ ستاره‌شناسی‌ ازجمله‌ بهبود کيفيت‌ آموزشی‌، توسعه‌ تحقيقات‌، جلب‌ همکاری‌ و ايجاد هماهنگی‌ بيشتر ميان‌ مراکز علمی‌ وفنی‌ کشور تأسيس‌ شده است.

اين انجمن در تاريخ ۳/۹/۱۳۷۵ و با شماره ۹۲۲۶ به ثبت رسيده است. اسامی هيئت مؤسس انجمن نجوم ايران (به‌ترتيب حروف الفبا) به اين شرح است: دکتر يوسف ثبوتی، دکتر بهرام خالصه، دکتر نعمت‌الله رياضی، دکتر علی عجب‌شيری زاده، دکتر جمشيد قنبری، دکتر احمد کياست‌پور، دکتر ايرج ملکپور، دکتر رضا منصوری، دکتر سعدالله نصيری قيداری و دکتر حسين وکيلی کريم‌آبادی.

برای کسب اطلاعات بيشتر درخصوص کليه مسايل و قوانين انجمن نجوم ايران می‌توانيد اينجا را کليک کنيد تا به صفحه اساسنامه انجمن هدايت شويد.

 
< بعد   قبل >
Advertisement

همکاری با آسمان شب ایران

آگهی


دفتر طراحی معماری ایتن

پروژه‌های ستاره‌شناسی

 

گالری تصاویر


ارتباط با مدیر آسمان شب

جدیدترین اخبار

رصد با دوربین دوچشمی
انتخاب دوربین دوچشمی

دوربینی برای شما مناسب است که، سه خصوصیت مهم داشته باشد: بزرگنمایی، وزن و قیمت مناسب. دوربین دوچشمی 7X35 بزرگنمایی و توان کمی برای رصد دارند. در این نوع دوربینها عدد اول ( 7 ) بزرگنمایی را نشان میدهد و عدد دوم (35 ) قطر عدسی را برحسب میلیمتر نشان میدهد. دوربینهای 7X50 برای رصد های معمولی و مشاهده مقارنه ها و یا رصد سحابی های گستر ده مناسب هستند.
 
  این دوربین دو چشمی ( 7X50 و 10X50 ) قدرت جمع آوری نوری کمی دارند ولی زاویه دید آنها در آسمان عریض است. دوربینهایی مانند 20X50 برای رصد های نجومی مناسب هستند و سبکی آنها در حمل و نقل آسان آن بسیا مناسب است.
 
 
دوربینهای 20X60 و 20X80 دوربینهای خوب و عالی هستند اما وزن آنها کمی زیاد است و برای استفاده از آن به رابط مخصوص دوربین و سه پایه مناسب نیاز دارید. دوربینهای دیگری نیز امروزه تولید می شوند مانند : 20X100, 25X150 و ... که این نوع دوربینها از قیمت بالایی برخوردار هستند ولی برای اکتشاف دنباله دارها و رصدهای نجومی بسیار مناسب هستند.


رصد سیارات با دوربین دوچشمی

با دوربین دوچشمی می توانید سیارات را به راحتی مشاهده کرده و مکان آنها را در نقشه تعیید کنید. با یک دوربین معمولی 10X50 میتوانید رنگ سیارات را تشخیص داده و گاهی نیز اقمار مشتری را مشاهده کنید. برای رصد بهتر اقمار مشتری می توانید از دوربین مناسب 20X60 بهره بگیرید. این دوربین دوچشمی به آسانی چهار قمر مشتری را نشان می دهد. با این دوربین در شرایط مناسب جوی میتوانید حتی قرص مشتری را رصد کنید. برای دیدن حلقه های زحل نیز می بایست دوربینی با بزرگنمایی حداقل 25 داشته باشید. اگر با دوربین دوشچمی 20X60 به زحل نگاه کنید میتوانید قمر تیتان را که از قدر 8.3 است را رصد کنید. سیاره پلوتو را به راحتی نمی توانید مشاهده کنید.